Vær nu lidt faglig på messerne
DER BLEV MED GARANTI ikke udvekslet ét eneste fagligt ord mellem dette par og de mange udstillere. Det var rent plyndringstogt. Og man kunne se, at de udstillende virksomheder holdt gode miner og prøvede at negligere frækheden.
HELDIGVIS SER MAN IKKE sådan et optrin så tit på branchens fagmesser. Selvfølgelig skal der være tid til at hygge sig, når svende, lærlinge og mester er på messe. Og selvfølgelig skal der være tid til både at indtage den gratis mad, fadøl, sodavand og bolcher på standene i herligt samvær ofte i løftet stemning. Men det skal være over en velment faglig snak. Udstillinger som disse kræver både tid og tusindvis af kroner at arrangere for ikke mindst de udstillende virksomheder. Så det mindste man kan bede de besøgende værkstedsfolk om er vel at forberede sig bare en lille smule og have gjort op med sig selv, hvilke typer produkter man eventuelt vil høre nyt om og måske investere i for at forbedre værkstedet hjemme. Det gør hovedparten af de besøgende da også til en vis grad. Men udflugten bør ikke blive en fest kun for udflugtens skyld.
DET ER ALTID FORRYGENDE at besøge udstillerne og høre, hvad de har af nyt, som vi over rigtig mange sider i denne udgave af fagbladet fortæller om. Mange produkter er gode innovationer, som man med det samme kan se store fordele i at investere i. Og flere af de danske virksomheder eksporterer enorme mængder af deres produktion til udlandet. Se det er faglighed. Hvis man skulle være i tvivl.