Sprudlende motorjournalist ved vejs ende
Terkel Spangsbo stopper på Motor-magasinet, hvor han i 10 år har glædet læsere, kilder og kolleger med sin skæve originalitet.
Med sin store brune hat, skindvest og vikingeskæg skiller Terkel sig ud allerede synsmæssigt. Og hvad pennen angår vil det være tydeligt for fagbladets læsere, at de smiler over en af hans gode, skæve artikler med underfundige personlige indfald og formuleringer ikke mindst i rubrikkerne.
Derfor faldt det også naturligt, at Terkel Spangsbo hurtigt fandt det interessant at have især autogenbrugsbranchen som sit dækningsområde. Ligesom han gennem sine år på fagbladet har været redaktør for navnestoffet, og i øvrigt taget sig kærligt af de tilbagevendende ugentlige temaer, hvor han ofte har skullet "opfinde en dyb tallerken" med positiv hittepåsomhed.
- Selv om jeg som journalist har været en novice udi autotekniske detaljer, har folk i autobranchen heldigvis ikke vendt det hvide ud af øjnene, men været meget imødekommende vi skal jo skrive bredt om alt i branchen. Det har været fantastisk at få respons på sine artikler, hvilket man ikke er vant til, når man skriver om bål, brand og ulykker på et dagblad. Og så har jeg haft det helt fint med også at lave enkeltkilde-historier, fordi læserne selv er professionelle og kan skille skidt og kanel, siger Terkel Spangsbo.
Han mener, at oplysning og debat via et fagblad som Motor-magasinet er med til at udvikle en branche og husker især et blad-initiativ, der bragte den udskældte autogenbruger Finn Skytte og daværende DAG-direktør Hanne Jensen sammen på et heftigt dialogmøde på redaktionen.
- Og så har styrken i fællesskabet med andre branchers fagblade i huset været en personlig øjenåbner, fortæller Terkel.
En dramatisk herre
Terkel Spangsbo kan se tilbage på et alsidigt arbejdsliv, der begyndte i 1960erne, hvor der var arbejde nok til alle, og hvor alle muligheder skulle afprøves. Ærke-amagerkaneren, der er uddannet maskinarbejder, nåede at være fem år i Søværnet, syv år i Postvæsenet, flirte med mekanikerfaget, taxakørsel, lakridskonfektfremstilling samt små 10 år som freelance teater- og dramalærer. Han har været journalist, redaktionssekretær og redaktør i mere end 25 år, heraf otte år på Sjællandske Medier og senest 10 år med Motor-magasinet.
Hos Danske Fagmedier/Motor-magasinet har han været kollegernes tillidsmand, og med eftertrykkeligt engagement været med til at skaffe journalisterne en medarbejderforening og en overenskomst gennem forhandlinger - altid med glimt i øjet og smil på læben.
Når tale er guld
I fritiden er Terkel Spangsbo stadig en yderst aktiv foreningsmand i sit lokalsamfund, Tårnby på Amager, og han var for nylig en af kommunens to repræsentanter ved Dronning Margrethes haveselskab for "Det frivillige Danmark". Han har i årevis redigeret Tårnby Posten con amore, og dermed været helt fremme i skoene omkring ny redaktionel teknik. Desuden har han i mange år været en drivende kraft som instruktør i Dragør-revyen og andre revyer.
Terkels engagement i Foreningen Norden gjorde det til en selvfølge, at han påtog sig at arrangere Motor-magasinets nylige læserrejse til Færøerne, hvor han agerede vidende turistguide. Han forsømmer ikke en lejlighed til at holde en festlig tale ved sammenkomster, ofte krydret med morsomme monologer fra især Osvald Helmuths skatkammer.
Aldrig i knibe
Bilmæssigt har familien Spangsbo i årevis kørt Kia, og selv om den nu skrottede Clarus ikke var optimal teknisk set, blev den for nylig erstattet af en snusfornuftig Ceed med lang garanti.
Garanti er der også for, at Terkel vil blive savnet på redaktionen og i branchen, hvor læsere og kilder allerede giver udtryk for, at det er en vellidt skribent, der nu stopper. Vi vil dog ikke love den gamle dramalærer en flot lyssætning under afskedsreceptionen hvor besøgende frabedes at forfalde til at nævne "Terkel i knibe" for denne kliche er nok noget af det eneste, der kan få smilet til at stivne på fagbladets gæve viking.
Terkel Spangsbo fortsætter dog med journalistisk aktivitet uden daglig klokkestreng - da helbredet heldigvis er upåklageligt.
Reception den 21. september kl. 14-16 hos Motor-magasinet, Marielundvej 46 E, 2730 Herlev (i kantinen på 2. sal)
"Det har været fantastisk at få respons på sine artikler, hvilket man ikke er vant til, når man skriver om bål, brand og ulykker på et dagblad"
"Et fagblad som Motor-magasinet er med til at udvikle autobranchen via oplysning og debat"