Leaf mod nye mål
Op til påske startede Nissan officielt produktionen af den nye og forbedrede eldrevne Nissan Leaf.
Den britiske premierminister, David Cameron, der deltog ved arrangementet, udtalte:
- Nissans rekordår sidste år er en succeshistorie for bilproduktionen i Storbritannien og viser, hvor godt vores bilindustri klarer sig i den globale konkurrence. Jeg byder produktionen af den nye eldrevne Leaf og batterifabrikken i Sunderland varmt velkommen. Denne investering på 420 millioner pund støttes af regeringen. Og den sikrer over 2000 arbejdspladser i vores bilindustri inklusive over 500 arbejdspladser hos Nissan i Sunderland, hvilket hjælper hårdtarbejdende mennesker i det område med at klare sig. Regeringen har dedikeret 400 millioner pund til at gøre Storbritannien førende inden for produktionen af lav-emissions-biler.
Lanceringen finder sted samtidig med, at Nissanfabrikken i Sunderland kan fejre, at man har produceret over syv millioner biler, siden fabrikken blev åbnet i 1986. Sidste år producerede fabrikken 510.572 biler og blev således den første bilfabrik i Storbritannien, der har produceret over en halv million biler på ét år.
Nissans vicepræsident, Andy Palmer, fejrede den officielle start på elbilsproduktionen sammen med fabrikkens 6100 medarbejdere.
- Leaf er vores teknisk mest avancerede bil til dato. Sideløbende med den nye model starter produktionen af batterierne i Sunderland, sagde han.
Norsk succes
Inden for de sidste to år er der kommet over 55.000 eksemplarer af Leaf på gaden rundt om i verden. Bilen produceres nu tre steder i verden: Sunderland i England, Smyrna i Tennessee i USA og Oppama i Japan.
Den nye Leaf produceres på samme produktionslinje som bestselleren Nissan Qashqai. På kun 12 måneder har Nissan øget antallet af forhandlere, der sælger Leaf, fra 200 til 1400, og antallet af ladestandere i Europa er steget fra 12.000 til over 20.000.
Den flere gange prisbelønnede Leaf var den 13. bedst sælgende personbil i Norge i 2012 med næsten 2298 indregistreringer, og i februar 2013 lå Leaf allerede på 5. pladsen. I alt er der solgt over 3300 eksemplarer i Norge, siden den batteridrevne elbil kom på markedet i oktober 2011.