23948sdkhjf
Annonce

Elbiler skal kunne høres

Et bredt flertal i Europa-Parlamentet har vedtaget et forslag, som skal sikre, at de nye eldrevne køretøjer kan høres i trafikken.
Europa-Parlamentet vil gøre det lovpligtigt for bilfabrikanterne at udstyre deres el- og hybridbiler med en genkendelig, kunstig lyd, skriver Nyhedsinformation for social- og sundhedssektoren.

Den politiske udmelding vækker glæde i Dansk Blindesamfund, som i åresvis har kæmpet for at få lyd på de miljøvenlige køretøjer. De er nemlig ekstremt svære at høre for svagtseende og blinde. Det er lidt at sammenligne med cykler, forklarer Thorkild Olesen, formand for Dansk Blindesamfund:

- Der er bare den store forskel, at en bil slår meget hårdere, end en cykel gør, siger formanden, som understreger, at det er utrygt at færdes i trafikken, når man ikke kan høre en bil.

Men nu har et bredt flertal af Europa-Parlamentet vedtaget et forslag, som skal sikre, at de nye eldrevne køretøjer kan høres i trafikken. Forude venter nu forhandlinger om den endelige politik på området.

- Parlamentet, Europarådet og EU-Kommissionen skal forhandle den endelige tekst færdig, men jeg har en meget stærk forventning om, at det bliver et lovkrav, at der skal være et vist lydniveau på el- og hybridbiler af hensyn til trafiksikkerheden, siger medlem af Europa-Parlamentet, Jens Rohde, til Nyhedsinformation.
Kommenter artiklen
Annonce
Annonce
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

    Nyhedsbreve

    Send til en kollega

    0.084