23948sdkhjf

Praktikpladserne forsvinder

Antallet af praktikpladser i autobranchen er stærkt nedadgående, og autolakererne giver økonomien som årsag til, at de har færre lærlinge.
Antallet af virksomheder der tager ansvaret med at uddanne nye, unge mennesker til branchen er nedadgående. I 2013 blev der indgået 1.314 praktikaftaler, hvilket svarer til et fald på 16 procent sammenlignet med 2012. Tallene indikerer, at værkstederne fortsat er ekstra påpasselige med at indgå nye praktikaftaler. I tallene indgår uddannelsesaftaler for vognmaler, personvognsmekaniker og karrosseriuddannelser.

Den samfundsøkonomiske situation er også medvirkende til det faldende antal af praktikaftaler. I undersøgelsen, lavet af Håndværksrådet i 2013, svarer autolakererne, at årsagen, til at de ikke har en lærling, er mangel på arbejde.

I samme undersøgelse svarer ti procent, at det er økonomien, der er årsag til, at de ikke har en lærling.

- Det er bekymrende, at man for andet år i træk ser et så stort fald i antallet af indgåede praktikaftaler. Det er livsvigtigt for hele autobranchen, at vi kan tiltrække velkvalificeret arbejdskraft, siger Michael Nørregård, underdirektør i Autobranchen Danmark.

Ordningen uden effekt

For at kompensere værksteder for den omkostning det er at have en elev, fik de et præmie- og bonusordnings-beløb. Beløbet blev halveret i 2013 fra 70.000 kroner til 33.000 kroner og fjernet fuldkommen i år. Man havde forventet, at det havde en positiv påvirkning på antallet af praktikaftaler i 2012, men alligevel blev resultatet et kraftigt fald i antallet af lærlingepladser sammenlignet med 2011. Halveringen af bonusordningen har åbenlyst medvirket til et vedvarende fald i antallet af praktikpladser, og derfor er der frygt i Autobranchen Danmark for, hvor mange praktikaftaler der bliver indgået i 2014.

Regeringen beretter, at de har lavet nye tiltag, der skal være med til at øge antallet af praktikpladser. Michael Nørregård mener, at regeringen bør have et øget fokus på, det faldende antal af praktikpladser.

- At man for andet år i træk ser et kraftigt fald i antallet af praktikaftaler er meget bekymrende. Når man fra regeringen siger, at man har lavet andre tiltag, der skal øge antallet af praktikpladser, må jeg desværre konkludere, at det ikke har hjulpet. Man må fra politisk side opprioritere dette problem, og man kunne eksempelvis starte med at genindføre bonusordningen, der tydeligvis havde en positiv effekt på antallet af praktikaftaler. Med forhøjelsen af totalskadegrænsen forventer vi, at mængden af arbejde vil stige, og vi håber, det vil have en positiv effekt på antallet af praktikpladser i autobranchen, udtaler Michael Nørregård.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078