Dansk bilproducent med succes
En dansk bilproducent med succes hører til sjældenhederne. Nu udvider den jyske producent af racerbiler, Aquila, med en ny modelrække til i alt tre.
Bilfirmaet fra Gram producerer i dag to modelrækker, dels en Formel Ford og dels en bil af Le Mans-typen med navnet CR1. Om kort tid lanceres endnu en bil, hvorefter der er tre modelrækker med navnet Aquila. Så vel er Aquila et nichemærke – men dog et bilmærke.
Næste model fra Aquila hedder Adamo; en bil, der er klar til at gå i produktion senere på året. Og ikke nok med, at der herefter løber tre og ikke bare to modeller fra fabrikken i Jylland - Adamo henvender sig både til egentlige racerkørere, der vil deltage i mesterskaber, men også til private, der "bare" vil køre Track Days, hvilket gør målgruppen ikke så lidt større.
Adamo er som type i stil med den engelske Radical, altså en lille, let egentlig racersportsvogn. Den danske Radical er dog, især hvad chassis angår, ikke så lidt mere avanceret end den engelske – Adamo bæres af en monocoque af aluminium, mens Radical er en rørramme-konstruktion.
Motoren er en 4-cylindret, 2-liters Toyota-bilmotor til forskel fra Radical, der kører med motorcykelmotor. Aquila har valgt en bilmotor af hensyn til holdbarheden.