Brancheforening ærgrer sig over splittelse
Tidligere FAI-direktør Michael Nørregaard var med i startfasen af Lakexperten A/S og kalder splittelsen og stævningen mod ledelsen en ulykkelig udvikling.
Skærpet konkurrence
- Vi har i Autobranchen Danmark, og dermed i autolakerernes tidligere brancheorganisation FAI, selvfølgelig en interesse i, at vores medlemsvirksomheder klarer sig godt. Markedet er skærpet for især de små og enlige lakererier, og der er brug for indkøbsselskaber såsom Lakexperten, der er et godt og kommercielt rettet tiltag i lakbranchen, som gav mening lige fra starten. Udvikling skal ske fornuftigt, og det, vi ser nu, er både ærgerligt og ulykkeligt. Men det er en intern konflikt, som ikke har betydning udadtil for branchen, siger Michael Nørregaard, underdirektør i Autobranchen Danmark.
FAI var med til at udforme vedtægter og andre forberedelser i Lakexperten A/S, men trak sig i sin tid ud som aktionær, da kæden fik en professionel bestyrelsesformand, for ikke at blande interesser sammen og af konkurrencehensyn. På samme måde var FAI med i skabelsen af Lakkæden Danmark, ligesom Autobranchen Danmark bakker op om Lak&Knowhow. Michael Nørregaard har således kun kunnet følge udviklingen i Lakexperten på sidelinjen, efter at aktieposten blev afhændet.
- Vi har på rygtebasis via medlemmerne et års tid hørt om ønsket om at danne Lakexperten Plus og en skærpelse af vedtægterne. Men jeg ved ikke, hvad der er reelt er sket. Vi har derfor ikke kommentarer til, om formanden blev afsat på grund af opståede problemer og om alt er gået rigtigt til. Det må vi lade den forestående retssag vise, siger Michael Nørregaard.