23948sdkhjf

Carl Andersen Motorcykler sælger knallerter fra

Den tidligere Aprilia og Moto Guzzi-importør ITAGO overtager importen af Keeway, Leone og TGB scootere og ATV’er.
Importøren af Kawasaki motorcykler i Danmark, Carl Andersen Motorcykler A/S, har solgt sin scooter/knallert salgsdivision til ITAGO A/S, der er dansk importør af SYM scootere. Overtagelsen finder sted den 1. december 2011.

Carl Andersen Motorcykler A/S ønsker fremover udelukkende at specialisere sig i salg af Kawasaki motorcykler, ATV, Mule, Jetski, reservedele, udstyr og beklædning til det danske marked. Importøren har siden gode år op til 2008 oplevet en halvering af bruttofortjenesten og rød bundlinje, så der er tæret på egenkapitalen, dog stadig med en soliditetsgrad på 23 procent, ifølge KrakMarkedsdata.

- Den globale krise har krævet store rationaliserings- og effektivitetsforbedringer, og disse har vi med stor succes gennemført med Kawasaki-forhandlerne gennem højeffektiv, elektronisk forretningsudvikling af alle forretningsgange samt en gennemført outsourcing af vort reservedelslager. Tiden kræver øget fokusering og målrettethed, og vi har på denne baggrund valgt at sælge vor scooter salgsdivision, udtaler direktør Erik Blacha, Carl Andersen Motorcykler A/S.

Specialist i scootere

ITAGO A/S er en veldrevet scooter import virksomhed, med opgang siden et dyk i 2009, som igennem de seneste år med stor succes udelukkende har specialiseret sig i import og salg af scootere, reservedele og tilbehør til primært cykel- og scooterforhandlere. ITAGO A/S valgte for år tilbage helt at trække sig ud af MC-markedet og afviklede efter eget ønske importen af Aprilia og Moto Guzzi motorcykler for udelukkende at koncentrere og specialisere sin forretning med SYM scootere, reservedele og tilbehør til cykel- og knallertbranchen.

- Vi har aldrig fortrudt dette valg, idet vi også måtte erkende, at salg og distribution af scootere/knallerter er meget anderledes end motorcykler udtaler direktør Thomas Bodilsen Therkelsen, ITAGO A/S.

Overtager kundeforhold

Med overtagelse af scooter-mærkerne Keeway, Leone og TGB fra Carl Andersen Motorcykler forventer ITAGO at forstærke sin position betydeligt på det danske scootermarked. Hele lageret forventes flyttet senest i uge 48.

Carl Andersen Motorcykler overdrager dermed samtlige kundeforhold til ITAGO A/S, ligesom ITAGO A/S overtager alle garantiforpligtelser på Keeway scootere- og ATV samt Leone og TGB scootere.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078