35 nye elbiler på vejene i Region Hovedstaden
Europas største elbilprojekt "Test-en-elbil" er nu gået i gang i hovedstadsregionen. Det kommende halvandet år vil mere end 200 familier på skift inddrage elbilerne i deres hverdag.
Projektet blev skudt i gang mandag den 22. oktober på regionsgården i Hillerød, hvor Region Hovedstaden og elbiloperatøren Clever overdrog nøglerne til de første 20 familier - til stor glæde for både elbilisterne og arrangørerne.
- Med Test-en-elbil giver vi borgere i hovedstadsregionen mulighed for at lære elbilen bedre at kende. Elbiler er i dag både driftsikre og miljøvenlige de kan give renere luft, mindre støj og større energieffektivitet. Derfor er projektet også et led i at nå regionens klimastrategi, der blandt andet angiver, at der skal køre 12.000 elbiler på vejene i hovedstadsregionen i 2015, fortæller Lars Gaardhøj, der er Formand for Region Hovedstadens Miljø- og grøn vækstudvalg.
Elbiler har fordele i hovedstadsregionen
Det regionale Test-en-elbil projekt består af 35 elbiler fordelt på fire hospitaler: Herlev, Hvidovre, Amager og Rigshospitalet samt Fredensborg, Gribskov og Hillerød kommuner. Her skal udvalgte familier køre elbilerne i tre måneder af gangen.
Det er elbiloperatøren Clever, der står bag det landsdækkende forskningsprojekt og her glæder man sig meget over, at projektet nu også skal køre i hovedstadsregionen. Projektet er yderligere støttet af Trafikstyrelsen og Energistyrelsen, der begge er vigtige partnere for projektet.
- Vi ser meget frem til at se resultaterne fra hovedstadsregionen. Elbiler har en række fordele ved bykørsel, og da hovedparten af pendlingen i regionen er mindre end 30 kilometer, dækker elbilen nemt det behov. Netop fordi elbiler hverken støjer eller lokalforurener er de særdeles gode i byområderne, og derfor vil fordelene ved at teste dem i hovedstadsområdet være rigtig store. Desuden spiller det offentlige Danmark en vigtig rolle i udbredelsen af og kendskabet til elbiler, siger adm. direktør i Clever, Lars Bording.