23948sdkhjf

Tre år for bilsvindel

Sidste mand af tre dømt i stor svindelsag. Mand fra Odense skal tilbagebetale Skat 14 millioner, tre år i fængsel og betale en bøde på fem millioner kroner.
En mand blev onsdag dømt som den sidste af tre i en svindelsag om registreringsafgifter og moms. Retten i Odense takserede straffen til tre års fængsel, tilbagebetaling af moms og registreringsafgift til Skat på knap 15 millioner kroner og en bøde på fem millioner.

Manden var via sine selskaber Bilagten Aps. og Marbella Global Position System SL med til at importere 19 luksusbiler som Mercedes og Porsche til Danmark, men en vågen medarbejder hos Skat lagde mærke til, at hverken antallet af kørte kilometer eller prisen passede med de fakturaer, man kunne få udleveret hos de tyske sælgere.

Typisk var bilerne pludselig indkøbt billigere og havde kørt færre kilometer, når de nåede gennem hænderne på trekløverets selskaber. Derfor blev afgiften lavere.

En anden mand blev sidste år idømt fire års fængsel, mens en tredje, også en fynbo, endte med en dom på halvandet års fængsel.

Selv om de tre bilimportører og -sælgere hver især havde egne selskaber, betragter retten svindlen som gennemført i fællesskab, og ligesom den førstnævnte blev de øvrige dømt til i fællesskab at skulle betale 15 millioner kroner tilbage til Skat.

Der har dog ikke været mange penge at hente hos de tre hovedpersoners selskaber. De er under konkursbehandling.

Et systematisk træk ved flere indkøb er i øvrigt, at bilerne blev købt uden moms i udlandet og solgt med moms i Danmark. Man " glemte" blot at afregne moms med Skat.

Ingen af de tre hovedpersoner har været til stede ved domsafsigelsen, men to af dem har anket deres domme til landsretten, hvor sagen skal køre senere på året.

Mange af de dyre biler er havnet i Nordsjælland og hos det såkaldte danske jetset. Det fremgår af domsudskriften fra byretten, at to advokater var blandt køberne af en BMW og en Porsche Cayman.

Den ene af handlerne kører nu i Landsskatteretten, fordi advokaten følte sig snydt, da han efterfølgende skulle efterbetale 727.000 kroner i registreringsafgift, skriver Fyns Amts Avis.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.063