Regionens bedste personvognsmekaniker
Teknisk Skole Silkeborg afholder jysk regionsmesterskab i automekanik den 18. oktober.
Vinderen går videre til DM i Skills, der afholdes 24.-26. januar 2013 i Aarhus.
Der er otte deltagere i konkurrencen, hvor hver af regionens skoler stiller med to deltagere, nemlig fra Silkeborg, Randers, Viborg og Århus.
Hver skole stiller en dommer til rådighed for konkurrencen, men kan ikke bedømme eleverne fra egen skole.
Konkurrencen forventes at starte kl. 9 og slutte klokken 20 med afsluttende middag.
Konkurrencen består af en teoretisk og en praktisk del. Den teoretiske del kan for eksempel omfatte spørgsmål omkring motorstyring og elektriske systemer, mens den praktiske del vil bestå af mindre fejlfindingsopgaver. Eleverne arbejder individuelt med opgaverne.
De to vindere af konkurrencen går videre til DM i Skills i Århus i 2013.
Spændende job
- Regionsmesterskabet er en god mulighed for at få sat fokus på de unges evner inden for vores fag. De unge, der allerede er inden for faget, får styrket deres evner ved at konkurrere mod hinanden, og der opstår også et anderledes engagement og humør i sådan en konkurrence. Og så håber vi, at regionsmesterskabet kan få andre unge til at se, hvad der ligger i at tage en erhvervsuddannelse med gode muligheder for spændende og velbetalte job bagefter, siger Knud Larsen, team leder på Auto- og Industriskolen Silkeborg.
Knud Larsen glæder sig til regionsmesterskabet, hvor de unge plejer at kæmpe med alt, hvad de har lært. Målet for dem alle er selvfølgelig at vinde og dermed komme til DM i Skills og måske endda til WorldSkills.
DM i Skills er Danmarksmesterskabet for erhvervsuddannelser. Her kæmper unge, der er i gang med en erhvervsuddannelse, om at blive de bedste inden for deres fag. DM i Skills blev afholdt første gang i 2011 og holdes nu en gang om året i januar. Den 24.-26. januar 2013 er det i NRGI Park og Arena i Aarhus, at unge inden for mere end 30 forskellige fag mødes og dyster. Vinderne har inden for flere af fagene mulighed for at gå videre til WorldSkills, der skal afholdes i Leipzig senere på året i 2013.
- Få en forsmag på DM i Skills ved at komme ud og overvære regionsmesterskabet, opfordrer Knud Larsen.
Mere på www.skillsdenmark.dk