23948sdkhjf

Ketner kører videre

Lastvognsfirmaet I.M. Jensen & Bache A/S i Padborg har overtaget de fire Ketner-afdelinger og kører videre med 30 af de 40 medarbejdere.
Det 108 år gamle autofirma Axel Ketner A/S med hovedsæde i Glostrup, som gik konkurs den 1. november, kom ikke til at ligge stille længe.

Allerede per torsdag den 8. november har Michael Bache fra I.M. Jensen & Bache A/S overtaget aktiviteterne og de fire Ketner-afdelinger i Glostrup, Århus, Holstebro og Aalborg, som åbner igen på mandag den 12. november.

- Jeg har lavet en aftale med kurator per den 8. november og købt aktiviteterne, og vi overtager cirka 30 af de omkring 40 medarbejdere, fortæller 48-årige adm. direktør Michael Bache til Motor-magasinet fredag.

Michael Bache har arbejdet i autobranchen siden 1986, men solgte den 1. januar 2005 Bache A/S' afdelinger i Aarhus, Randers, Aalborg og Hjørring til Hessel, som så kunne kalde sig for Danmarks største bilforhandler.

- Vi fortsætter de forskellige aktiviteter i Ketner, og indtil videre ser det også ud til, at alle leverandører fortsætter, tilføjer han.

Ketner-navnet fortsætter også – som et binavn til I.M. Jensen & Bache A/S.

Iveco Padborg og Ketner fortsætter under én hat, I.M. Jensen & Bache A/S, som har hovedkontor i Padborg og samlet nu 80 medarbejdere.

Ketner opererer inden for områderne auto-el, diesel, indsprøjtningssystemer, turboer, fartskrivere, fleet-management og professionelt lys- og lydudstyr til eksempelvis udrykningskøretøjer samt værkstedsindretning.

Kurator for Ketner er partner og advokat fra Kromann Reumert, Søren Aamann Jensen, og fra advokatfirmaet bekræfter advokat Preben Jakobsen salget.

Siden salget af Bache A/S har Michael Bache beskæftiget sig med salg af biler – eksport/import, og den 1. juli 2011 overtog han som hovedejer - sammen med to erfarne medarbejdere Karsten og Flemming Johansen - Iveco Padborg, hvor underskud hurtigt blev vendt til overskud.

Navnet I.M. Jensen har i mange år været forbundet med Iveco Padborg – Bache-navnet kom altså til på Odinsvej 6 fra midten af 2011. Virksomheden er autoriseret forhandler af hele Iveco programmet, og på værkstedet serviceres ligeledes DAF, Renault og andre mærker. Gennem årtier har opbygningsafdelingen med tilhørende maskin- og hydraulikværksted skabt et ry som stedet, hvor intet er umuligt.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094