23948sdkhjf

Danmarks hurtigste lærlinge

Det var tæt løb mellem finaledeltagerne i årets finale i Metal Rally, hvor kun knap tre sekunder skilte de tre hurtigste.
Allerede i god afstand fra EUC Vest i Esbjerg, hvor Metal Rally finalen 2013 blev afholdt lørdag den 16. november, kunne man høre, at der blev givet gas, og dækkene sang falset. I årets løb er 11 tekniske skoler blevet besøgt, og vinderne hvert sted fik en invitation til at komme med til finalen. Her skulle man så afgøre, hvem der skulle vinde årets Metal Rally 2013 og stå øverst på podiet. Skulle man dømme efter de unge menneskers engagement ude på asfalten, ville de alle gøre alt for at blive de bedste.

Mandefald betød dog, at der kun var seks hold til start, og her var det alle unge mænd bortset fra Linette Kampmann fra Roskilde Tec, som var den enlige høne i kurven. Finaleløbet skulle blive usædvanligt tæt, og det var ofte kun nogle få tiendedele af et sekund, der skilte kørerne.

God bane

Den store gårdsplads på EUC Vest dannede rammen om løbet, og her havde de unge mennesker god lejlighed til at vise, hvad de duede til. Værktøjet var et par Peugeot 206-biler, og Bramming Motorklub stod for alt det praktiske og som medarrangør af arrangementet.

Der var lange lige strækninger, kurver og snævre passager indlagt, og dermed havde de unge mennesker virkelig noget at se til. Hvert deltagende hold fik to gennemkørsler og det samlede resultatet af de to heat, kom til at afgøre, hvem der var bedst.

Gokart og Road Race

Holdet, bestående af Phillip Bragenholt og Casper Bonne Petersen, som begge er i lære som mekanikere, har begge dyrket motorsport, men i andre discipliner.

- Jeg har kørt Road Race i 80 kubikcentimeter-klassen et års tid, men det er altså dyrt, så derfor er det foreløbig lagt på hylden. Men det har været sjovt. Til DM stod jeg til en fjerdeplads, indtil jeg blev kørt af banen. At køre rally er anderledes, selv om jeg godt kan mærke, at jeg har visse forudsætninger fra motorsport på to hjul, siger Phillip Bragenholt.

- Jeg kører gokart. Selv om det også foregår på fire hjul, er det ikke helt til at sammenligne med rally. En gokart er langt mere kontant end en bil, alligevel er der lighedspunkter, for man har fornemmelsen af, hvornår grænsen kommer, fortæller Casper Bonne Petersen, der i lighed med sin rallymakker er halvvejs i læretiden.

Først en god stund efter selve løbet, blev de tre vindere afsløret, og nummer et blev Magnus Vangsgaard og Dennis Rothmann fra Skive tekniske Skole med en samlet tid på 5.24.53. Nummer to blev Raphael Pimofsky og Filip Link fra Århus Tec i tiden 5.25.65 og nummer tre blev Phillip Bragenholt og Casper Bonne Petersen, Roskilde Tec, i tiden 5.27.39. Der var pokaler til de tre hurtigste, og fra Dansk Metal var der præmier til samtlige finaledeltagere i form af hatte og sportstasker.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.076