23948sdkhjf

Øget bud efter brugte dele

Øgede ambitioner hos Autoparts24, som gør klar til at indtage Europa, melder Markus Priess.
Efter flere års forberedelse med "Europas Blå Avis for brugte reservedele" har den danske hjemmeside for brugte bildele til hele verden, Autoparts24, i sommer for alvor fået sit gennembrud, oplyser manden bagved og tidligere autogenbruger, Markus Priess.

Inden for det sidste år har www.autoparts24.eu således firedoblet omsætningen, og i regnskabsårdet 2013-14 ventes en omsætning på 15-20 millioner kroner, oplyser han.

- Mens vi tidligere har manglet finansiel opbakning, står vi nu i en situation, hvor vi reelt har fire investorer stående i kø. Vi er indtil videre vokset langsomt organisk. Når en investor kommer ind, skal det kombineres med knowhow, for eksempel i relation til hvordan Europa erobres på nettet, siger Markus Priess og tilføjer:

- Nu er vi for alvor parat til at indtage Europa. Vi har bevist, at den tekniske opsætning virker, og at vores idé holder - nemlig at samle brugte dele på én side og sælge dem på tværs af Europa.

Han oplyser, at Autoparts24, der betegner sig som det største reservedelslager for brugte reservedele til biler fra autoophug i hele Vesteuropa, i dag har to millioner opslag fra personer i 47 forskellige lande per måned samt 6-700 ordrer om måneden - målet er 2000 i juli 2014.

Sitet har 4,5 millioner bildele til salg, udstyret med cirka 20 millioner fotos, idet netsalg primært kræver en god beskrivelse af delene, fotos af dem samt en pris.

De fleste dele hos Autoparts24 er til biler, der er yngre end fem år

Autoparts24 får i dag sine dele fra udvalgte leverandører i seks lande, Sverige, Danmark, Tyskland, Østrig, Polen og Italien. Men også Norge og Holland er kommet til. Senere er det også planen at få lande som Frankrig og Spanien ind som leverandører af dele.

Helt nyt er det, at en teknisk integration i forhold til Autoophuggernes Datalager netop er faldet på plads, således at deres dele helt automatisk og gratis kan annonceres via Autoparts24’s kanaler. I dag er delene fra 20 danske autogenbrugere med på Autoparts24, mens de fleste dele kommer fra Sverige.

- Det svenske autogenbrugs marked er utrolig velordnet, mens det danske marked, som havde det bedste program for 15 år siden, desværre har mistet sit forspring, mener Markus Priess, som ærgrer sig over, at mange danske ophuggere værgrer sig ved at vise priserne på deres dele på nettet - et fundamment for at kunne handle på nettet, siger han.

Autoparts24 har partnere i Norge, Polen og Østrig, mens også Holland er på vej. Autoparts24 håndterer derimod selv kunderne på det enorme tyske marked, idet man selv taler sproget i firmaet.

Nyt er det, at man forsøger at komme ind i England - også uden partner - samt i Rusland og Ukraine, hvorfra man får mange henvendelser, og hvor konkurrencen vurderes til at være mindre, oplyser Markus Priess.

Satser på netværk

Delene leveres imidlertid med DHL-fragt over hele verden, og indtil videre har Autoparts24 sendt dele til alle kontinenter, også for eksempel brugte Toyota-dele til Japan.

Udfordringen for Autoparts24, som kun har en lille fortjeneste per del, er blandt andet er returrate på 5-10 procent af delene, og at det er tungt at håndtere support og reklamation.

Autoparts24 er vokset til i dag seks ansatte, og firmaet er netop per 1. oktober flyttet fra trange forhold i Brøndshøj til bedre plads i Symbion, et kontorfællesskab for iværksættervirksomheder på Fruebjergvej på Østerbro. Her holder 150 firmaer og 650 ansatte til - og netværk betyder meget, understreger Markus Priess.

Autoparts24 har således netop gennemgået et seks måneders udviklingsforløb under udviklingsfirmaet Accelerace med det formål at identificere styrker og svagheder.

- De har blandt andet stillet de ubehagelige spørgsmål, og vi har allerede fået slebet en del kanter af og er fået i gang med en række forbedringer, forklarer han.

Autoparts24 har tidligere fået hjælp via Væksthuset Hovedstadsregionen, men den første konkrete støtte blev opnået i juli i år med 250.000 kroner i såkaldt mikro-finansiering til programmering, oplyser Markus Priess.

Mere på www.autoparts24.eu, som opererer på seks sprog: Dansk, tysk, engelsk, polsk, hollandsk og norsk.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078