23948sdkhjf

Fremgang hos grossister

Til trods for et hårdt år i autobranchen har au2parts atter fremgang på det danske reservedelsmarked, men derfor skal au2parts stadig kæmpe videre, understregede kædechef Niels Skak på årsmødet.
Traditionen tro begyndte året med afholdelse af au2parts grossisternes årsmøde på Vingsted Centret i Vejle. Landets grossister brugte weekenden på at gøre status på 2012 og forberede sig på det nye år.

Årsberetningen ved kædechef Niels Skak fremviste, at 2012 på mange måder var endnu et spændende år for au2parts. To nye afdelinger i henholdsvis Silkeborg og Viborg har været med til at præge landkortet yderligere for den danske autoreservedelsgrossist. Derudover er intet mindre end fem afdelinger flyttet i nye og mere velfungerende lokaler og dermed gearet til yderligere vækst. Men det er ikke kun her, kæden har profileret sig, oplyser en pressemeddelelse.

- De seneste år har vi introduceret flere nye koncepter. Teknicar startede i 2011, og allerede nu har vi mere end 122 værksteder og har stadig store forventninger til væksten i 2013. Derudover blev koncepterne Rudecenter og Diesel Service Center introduceret over for landets værksteder. I en tid hvor forbrugerne stiller øgede krav til vores kunder, er det væsentligt, at bilejeren oplever et værksted, der kan servicere på alle niveauer. Uddannelse af værksteder er derfor afgørende, og det kan de nye koncepter tilbyde. Vi fornemmer derfor klart, at vi her har ramt et stort behov i branchen. Men det er ikke kun de nye koncepter, der oplever succes. AutoPartner kæden består i dag af mere end 200 værksteder og er i fortsat positiv vækst både på antallet af værksteder og kendskabsgraden til kæden, hvor blandt andet kvalitetskontrollen af FDM bemærkes positivt hos forbrugeren, berettede Niels Skak på årsmødet.

Et nyt år og dog også lig med nye mål og fokusområder. Et af de områder, der lægges vægt på fra kædens side, er optimering af lagerbeholdningen. Derfor introducerer au2parts et nyt lagerstyringssystem.

- Størrelse af lageret er en ting, men den rigtige sammensætning er en anden ting, lyder det fra Anders Hornbæk til landets grossister. Anders Hornbæk brugte samtidig lejligheden til at præsentere et nyt program i coatede bremseskiver, "Prorep". I løbet af de næste par måneder introduceres de coatede skiver i au2parts’ vareprogram og vil blive vist i onlineautodele webkataloget.

Valg

På årsmødet blev der også foretaget nyvalg til au2parts kontaktudvalg, som består af fem grossister. Nyvalgt blev Mik Hansen, au2parts frederikssund, Tim Søndergaard Söderhamn, au2parts ringsted/slagelse, samt Michael Persson fra au2parts Ikast.

- Et årsmøde betyder gennemgang af mange faktuelle forhold med tal og målsætninger. Men det vigtigste af det hele er de mennesker, der står bag, og hvorledes vores omgang er med alle vores kunder. Det er derfor vigtigt, at vi er bevidste om, hvordan vi omgås og opfører os overf or omverden, sagde Niels Skak.

Kæden havde således inviteret Gitte Hornshøj til at holde et foredrag om almen dannelse samt takt og tone.

- Og her kan vi jo alle lære, bemærkede kædechefen.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078