23948sdkhjf

Vækst for Ninki Bilvask

Finanskrisen har mange steder betydet, at mange virksomheder har fyret folk, men ikke hos Ninki Bilvask, som siden krisens start har ansat 13 mand mere.
Direktør Kim Mogensen er en tilfreds mand, for som han selv udtrykker det, så har firmaet haft en kanon vækst, og en tredobling af omsætningen. Faktisk var sidste års regnskab for 2011-2012 ensbetydende med en omsætning på ikke mindre end 60 millioner kroner.

- Vi er kommet godt igennem krisen, og vi er i den periode blevet bedre til at tjene penge, og i samme periode har vi også udvidet aktiviteterne, så vi i dag beskæftiger 34 mand, og det er 13 mere, end da krisen startede. I dag har vi også fået kemi i produktpaletten. Det har selvfølgelig været med til at give det gode resultat, men jeg tror der er flere grunde til at det er gået så godt, som det går.

I kraft af at vi altid har haft en god likviditet, har kunderne haft tillid til os, forstået på den måde at kunderne derved også har et pejlemærke på at vi også er her, når de måske igen får brug for os, når de engang mangler dele eller har brug for én af vores serviceydelser. Samtidig har vi aldrig løbet efter de hurtige penge, men satset på at give de bedste råd, og det har været ud fra devisen om, at når vore kunder har en god forretning - ja, så har vi også en god forretning, lyder det fra Kim Mogensen.

Vask med mobiltelefonen

Blandt de nye tiltag er det såkaldte Flexfive, som udvider antallet af roterende vaskebørster fra tre til fem. Udvidelsen sker ved, at der monteres to ekstra vanger uden på de to lodrette i vaskeportalen. Resultatet er dels en bedre vask, dels en hurtigere vask, og dermed en større indtjening, da der kan vaskes flere biler per time.

Et andet nyt tiltag kaldes Washapp og er baseret på de smarte telefoner og de såkaldte QR-koder, som mobiltelefonen kan scanne og aflæse. Kun første gang skal ens bankoplysninger tastes ind, og når det er gjort, kan man via telefonen køre ind, hvilket som helst sted for at vaske bil uanset om vaskemaskinen er en af de frie, med i en benzinkæde eller på anden måde tilknyttet en kæde - blot der er en QR-kode. Kim Mogensen fortæller, at systemet i øjeblikket testes hos OK i Viborg og i Fåborg, og det er et system, som man forventer sig meget af. Systemet vil blive vist frem og demonstreret på BFI messen den 22.-23. marts.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078