23948sdkhjf

Bilhandlere skal passe på lyssky transaktioner

EU strammer bekæmpelsen af pengehvidvask.
Bilforhandlere udpeges af EU-Kommissionen som en erhvervsgruppe, der skal være endnu mere påpasselig med, hvem man handler kontant med. For det første strammes kravet til, hvornår man skal kende den endelige modtagers identitet, dernæst udvides overvågningen af lyssky transaktioner i direktivet om hvidvask og terrorfinansiering.

Det sker som led i 34 landes samarbejde i ’Financial Action Task Force’ (FATF), som tillige har EU-Kommissionen og Golfstaternes samarbejdsråd som medlemmer.

Beløbsgrænsen strammes fra 112.000 kroner til sandsynligvis 74.500 kroner for, hvornår en virksomhed skal kræve legitimation af kunden, opbevare registreringer samt indberette mistænkelige transaktioner.

Forslaget er ved at blive behandlet af EU-institutionerne i Bruxelles. Hele Folketinget bakker op. Formålet er at spore sorte penge gennem hele kæden af pengeoverførsler.

- Det er et stort gode, at man skal vide, hvem der er i den anden ende af en transaktion. Det gør det muligt at følge op, hvis der senere bliver en efterforskning af hvidvask eller terrorfinansiering, siger økonomi- og indenrigsminister Margrethe Vestager (R).
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.054