Opel vender tilbage til stoftag
På Genève-udstillingen viser Opel et designstudie af den nye minibil Rocks udsat for designernes tanker om en fritidsbil.
Inden udstillingen blev der vist tegninger af en bred Adam-model men da den blev vist frem mandag før åbningen, var der virkelig bygget en Adam med bredere skærm-forøgere i plast (4 cm bredere end Adam normalt) og dertil 1,5 cm øget frihøjde, udskiftelige plast-finner i alufælgen, tågelygter formet som lyddioder, blinklys i fronten i form af gult LED-lys og så med stof-kaleche, som Opel ikke har praktiseret siden et par generationer Corsa tilbage.
Meget af udstyret kunne sagtens ende med at komme som ekstraudstyr til glæde for Opel-forhandlerne.
Stoftag var helt almindeligt som soltag på selv store Opel biler som Kapitän i 50erne og 60erne og samtidig med at man nu viser Adam Rocks med stoftag, præsenterer Opel også deres nye cabriolet Cascada med stofkaleche, som lukkes op elektrisk på 17 sekunder op til 50 km/t, og hvor styrtbøjlen først popper op, hvis man involveres i et uheld.
Stoftaget til Adam Rocks er udviklet i samarbejde med firmaerne Magna eller Wabasto. Det ville man ikke tale så meget om men MCTS, der er ejet af Magna, står bag stoftaget på cabriolet-modellen Cascada.
Cascada
Cascada har klassens største bagagerum og bagsæderyggene kan blandt andet vippes frem, så man har 750 liter bagagerum at gøre godt med med taget oppe. Selve bagagerummet er 380 liter med kalechen oppe og 280 liter med kalechen nede.
Bilen kan fås med anhængerkrog (aftagelig) mest en option for de, der vil bruge en cykelholder for trailervægten er begrænset, fortæller Andreas Häfele, der er chefingeniør på Cascada projektet.
- Den.er allerede ude hos forhandlerne i maj måned med en 1,6 liters nyudviklet benzinmotor på 170 hk - og en dieselmotor, som kendes fra andre Opel modeller på 165 hk. Billigst er 1,4 Turbo til 420.000 kroner for 20.000 kroner får man Cosmo-udstyr og springet fra 1.4 til 1.6 er 30.000 kroner, fortæller Opel danske direktør, Thomas Bruun.