Fisker klar til at producere biler igen
Den tidligere danskejede bilproducent Fisker Automotive er, efter store økonomiske problemer, blevet solgt, og planen er at starte bilproduktionen op igen.
Millionlån
Henrik Fisker forlod det firma, han var med til at skabe, i starten af året, ligesom størstedelen af de ansatte blev fyret i april efter jagten på en køber til firmaet, der havde store økonomiske problemer, ikke lykkedes.
Derfor indgav de en konkursbegæring 22. november, og Hybrid Techonoly har derfor overtaget resterne af firmaet. Købssummen på 25 millioner dollar går til det amerikanske energiministerium, der dermed får dækket lidt af det 168 million dollar lån, de i sin tid gav Fisker Automotive for at sætte gang i bilproduktionen i USA.