23948sdkhjf

Autogrossist laver ny rekordomsætning

Solidt FTZ-regnskab i et svært år for autobranchen.
Det netop offentliggjorte årsregnskab for 2012/13 (frem til 31. maj i år) fra Danmarks største autogrossist viser endnu engang rekordomsætning. Omsætningen udgjorde 1,748 milliarder kroner mod 1,719 milliarder året før, og indtjeningen blev for fjerde år i træk på et trecifret millionbeløb, idet resultatet før skat udgjorde 126 millioner kroner mod 161 millioner året før. Medarbejderantallet blev øget fra 979 i 2011/12 til 1023 medarbejdere i 2012/13. Regnskabet er netop godkendt på FTZ’s generalforsamling 7. oktober.

- Vi er meget glade for at være kommet godt igennem et svært år for autobranchen. Vi er lykkedes med et nyt vækstår og er nu blandt Danmarks 250 største virksomheder. Ikke mindst har det været rart - igen - at kunne skabe flere arbejdspladser, udtaler FTZ’s topchef Jens Sørensen.

FTZ går efter en ny omsætningsrekord i indeværende regnskabsår. Håbet er at runde 1,9 milliarder kroner i 2013/14 og milestenen på 2 milliarder i 2015. Dette skal ske ved bred vækst overalt i landet – især i hovedstadsområdet.

- Vi er kommet utroligt godt fra start i vores afdeling i Søborg, som åbnede for et år siden. Vi er ikke i tvivl om, at der er basis for endnu en FTZ-afdeling i det storkøbenhavnske område, så vi kan betjene vores mange kunder i området endnu mere effektivt. Vi åbner derfor inden for få måneder en ny afdeling i Kastrup. Hermed tæller FTZ 50 afdelinger i Danmark og 52 afdelinger i alt, oplyser FTZ’s vicedirektør Michael Juul Hansen.

Udover konstant at fokusere på at have de rette varer tæt på kunderne har FTZ fokus på en lang række serviceydelser til glæde for kunder og personale. Ét af de helt store indsatsområder er den konstante udbygning af FTZ VidenCenter og FTZ Akademi.

- Vi oplever en helt utrolig interesse for uddannelsesområdet fra vores kunder, der ønsker at dygtiggøre sig og hele tiden være ajour. Vi forventer således minimum 5000 kursister igennem vores uddannelsessystem i 2013/14, siger Jens Sørensen.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078