23948sdkhjf

Rattet rundt med motorsporten

● Et banalt problem kostede Jan Magnussen, Antonio Garcia og Jordan Taylor dyrt i Mobil 1 ALMS tolv-timer løbet på amerikanske Sebring. Et løst stik viste sig at være fejlen, men det blev først opdaget efter, at gearkassen var blevet skiftet. Inden løbet så det elles lovende ud, men det lykkedes ikke Jan Magnussen at gentage succeserne fra 2006, 2008 og 2009.

● Audi beviste med deres to R18 e-tron quattro, at hybridbiler er in. Det var i forbindelse med Sebring-løbet, hvor de begge slog den eksisterende omgangsrekord og den, der havde haft Benoit Treluyer,Oliver Jarvis,Marcel Fassler bag rattet, vandt løbet.

● Sidste år sagde Sébastien Loeb, at holdet ville tilmelde sig årets 24 timers løb på Le Mans. Men sådan kommer det ikke til at gå, for Sébastien Loeb Racing har trukket sig fra løbet. Forklaringen er den, at man har mistet en vigtig sponsor.

● Rallyparret Kim Madsen og Line Lykke Jensen er klar til DM, som ved et arrangement viste deres Peugeot 306 Maxi frem for alle sponsorer. Umiddelbart herefter har Kim og Line prøvekørt bilen ved et testarrangement i Nykøbing Falster.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.078