23948sdkhjf

Rattet rundt med motorsporten

MOTOR SPORT SØNDERJYLLAND har rammerne klar for alle, som gerne vil ud at køre klubrally ved årets Klubrally Super Dæk Hammelev søndag den 24. august med fem hastighedsprøver.

I DEN FØRSTE WEEKEND af september skal ålborgensiske Kim Holmgaard være med i 24-timers løbet på Barcelona-banen for det australsk baserede Marc Cars i en specialbygget Ford Focus. Han kørte før sommerferien i et 12-timers løb på Zandvoort-banen i Holland, hvor gearkassen fejlede.

EN STOR UDFORDRING venter Simon Larsen fra Nykøbing Falster og Henrik Skott, Maribo, der deltager i årets WRC ADAC Rallye Deutschland, et VM-rally på 1300 kilometer med 326 hastighedsprøver. Det er Simon Larsens første optræden i et VM-rally, men han forventer, at den hvide Citroën C2 R2 Max kan blande sig i første halvdel af feltet.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.062