23948sdkhjf

Olsen Biler konkurs

Olsen Biler Ringsted-Haslev A/S har indgivet konkursbegæring. Men der arbejdes pt på køre videre under en ny ejer.
Olsen Biler Ringsted-Haslev A/S har indgivet konkursbegæring. Olsen Biler, der har afdelinger i Ringsted og Haslev, sælger nye og brugte Volkswagen og Skoda og har store værkstedsafdelinger, skriver Dagbladet Ringsted fredag den 24. januar.

De ansatte arbejder fortsat for boet, og en medarbejder, der bekræfter konkursen, oplyser mandag over for Motor-magasinet, at en anden ejer pt er ved at overtage virksomheden, og at det forventes at køre videre under en ny ejer.

Kurator er Nicolai Dyhr fra advokatfirmaet Horten. Han siger til Motor-magasinet mandag kl. 14, at han har arbejdet på en løsning for selskabet 20 timer i døgnet de sidste fire dage, op at han forventer en afklaring inden for få timer.

Op ad bakke

Det er anden gang på få år, den midtsjællandske bilforhandler er i knibe økonomisk. I 2010 købte Carepoint-kæden sig ind i forretningerne, der var ejet af Henrik Olsen, men året efter gik selskabet konkurs.

Alle aktiverne blev dog straks overtaget af Olsen Biler Ringsted-Haslev A/S, men det har været op ad bakke, skriver Dagbladet.

2011-regnskabet endte med et underskud på knap en halv million, og 2012 gav et underskud på knap 2,5 millioner kroner.

Det fik i sommer revisoren til at udtrykke skepsis om virksomhedens fremtid, da egenkapitalen dermed var blevet negativ med næsten to millioner kroner. Og 2013 har åbenbart ikke rettet op på problemerne, skriver avisen.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.075