23948sdkhjf

Tectyls første landsmøde blev en succes

For første gang afholdt Tectyl Danmark et landsmøde på Hotel Koldingfjord, og her var der stort fremmøde.
Landets Tectyl-centre var mødt talstærkt frem, da der blev afholdt landsmøde fredag den 28. februar, og dagen igennem blev der præsenteret mange spændende nyheder med en rød tråd til Tectyl-konceptet: "Tectyl Danmarks opgave er ikke kun at sælge produkter til vores centre – vores opgave er også at medvirke til at få dem solgt igen".

Mødet blev indledt af Jaap Spies fra Tectyl International. Centrene blev orienteret om de forskellige forretningsområder, Tectyl arbejder indenfor. Undervognsbehandling af biler er primært et nordisk fænomen som følge af vores klima. Over hele verden arbejder Tectyl med rustbeskyttelse indenfor mange forskellige forretningsområder, såsom i produktionen af busser, lastbiler og tog, men også indenfor industri og skibsfart. Forskning og innovation er et "must" for at overleve i fremtidens marked, og derfor anvender Tectyl International store ressourcer på disse fronter.

- Den største nyhed fra Tectyl Danmark er samarbejdet med Sonax. Tectyl-centrene kan nu som de eneste i rustbeskyttelsesbranchen få adgang til konceptet "Sonax Car Care", der omfatter de professionelle produkter fra Sonax. Tectyl Fleet er et andet initiativ, som den kommende tid vil blive aktiveret. Et tiltag som på sigt skal tilføre mere arbejde til de enkelte Tectyl-centre, udtaler direktør Michael Ullerup.

Tectyl og Sonax indgår også et samarbejde i et fælles racerteam. På landsmødet blev Danmarks hurtigste racer præsenteret for de fremmødte af CC Racing. Den danskbyggede Aquila-racer skal deltage i danske såvel som udenlandske løb gennem hele 2014, og centrene vil få mulighed for at anvende bilen i forbindelse med lokale åbent-hus-arrangementer.

Støjdæmpning

På produktsiden blev Tectyl-centrene præsenteret for det nye vandbaserede støjdæmpningsprodukt, der kan give en tydelig støjreduktion i bilerne.

- Vi har ladet Teknologisk Institut lave test på en Chevrolet Spark med og uden støjdæmpningsproduktet, og målingerne viste en reduktion tæt på fire decibel, hvilket er en markant og hørbar reduktion af støjen i kabinen. Vi ser et stort potentiale for dette produkt, nu hvor salget af mindre biler præger salgsstatistikken, fastslår Jesper Lykke fra Tectyl Danmark.

Tectyls ønske om at være totalleverandør til centrene med produkter som blandt andet karrossericlips, værnemidler, sprøjteudstyr med mere er nu realiseret, og produkterne tilbydes via et on-line katalog.

- Tectyl udvikler sig med hastige skridt for øjeblikket, og flere centre vil blive en del af kæden den kommende tid. Det er derfor væsentligt at gøre forholdene omkring bestilling af produkter og markedsføringsartikler enkel, overskuelig og ligetil for hele Tectyl-kæden, tilføjer Dorethe Hansen, marketingsansvarlig for Tectyl Danmark.

Blandt andre af dagens spændende punkter var et oplæg ved Jørgen Rudolfsson, POC Gruppen samt en gennemgang af værkstedskontrolordningen VKO-R ved Jan Ole Helbo, Teknologisk Institut. Som det også hører sig til på et landsmøde, blev der udvekslet erfaringer og debatteret ivrigt gennem hele dagen i de flotte omgivelser.

kajo
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.062