23948sdkhjf

Flere reparationer af udstødninger

I stedet for at udskifte kan det i stigende grad betale sig at reparere udstødningssystemerne.
Før tiden med sonder, katalysatorer og andet, kunne det ikke altid betale sig at reparere eller svejse et udstødningssystem. Men i takt med at de er blevet mere komplicerede, og dermed også dyrere, kan det i stigende grad betale sig at finde vinkelsliber, høreværn og svejsemaskine frem.

Galvanisk tæring

Der er flere firmaer, som leverer reparationsstykker til udstødningsrør, og her er der primært flexstykker og tilgangsrør. Når to forskellige metaller er forbundet, rustfrit stål indeholdende en vis procentdel krom og nikkel og almindeligt stål, opstår den såkaldte galvaniske tæring.

Rent praktisk giver det sig udslag i, at røret ruster over lige ved overgangen mellem det rustfrie stål og det almindelige stål. I det tilfælde er der to muligheder. Reparation eller udskiftning, men ifølge salgskonsulent Fritz Becker fra Bosal repareres der i stigende grad, da der sælges flere og flere reparationsstykker.

Flere repstykker

- Vi kan se, at der repareres flere og flere udstødingssystemer i kraft af, at salget af reparationsstykker er stigende. Selvfølgelig ville vi helst sælge helt nye og komplette systemer, men vi må også respektere, at de bliver lavet i stedet for at blive kasseret. Hvor meget salget rent konkret er steget, har jeg ikke nøjagtige tal på, men det er steget, og det hører jeg også, når jeg er ude, fortæller Fritz Becker.

Mulighederne er mange

Kravestykket er udsat for stor belastning, vrid, mekaniske påvirkninger foruden en stor mængde varme. Her er der flere forskellige reparationsstykker, længder og diametre. Kravestykkerne fås både med den enkelte trompetkrave og den dobbelte krave.

Hvad angår flexstykkerne, fås de også i mange forskellige udførelser. Bosal leverer blandt andet et reparationsstykke, som er så snedigt, at det passer til tre forskellige diametre på én gang. Andre fra samme fabrikant er kun forsynet med et rørstykke med kun en rørdiameter.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.079