Dobbelt op til den nye Opel Astra
Den tyske mellemklasse-sællert soler sig i udmærkelser.
- Begge priser betyder meget for os. Den danske Årets Bil har en direkte positiv påvirkning af salget i Danmark. Hvor mange er vanskeligt at sige, men det skal da nok løbe op i adskillige hundrede som følge af den øgede interesse prisen giver for Astra. Den internationale pris er Opel i Rüsselsheim meget glad for. Den ses som en bekræftelse på, at Opel har bygget en fin og meget konkurrencedygtig bil, siger informationschef Erik Morsing fra Opel Danmark.
Den danske pris kom allerede i hus i regi hos Motorjournalisternes Klub Danmark tilbage i november, da Astra ved en finalerunde sejrede over Volvo XC90, Mazda CX-3, Jaguar XE og Audi A4.
Ved den danske prisoverrækkelse i november oplyste direktør Thomas Bruun hos Opel Danmark at man - ud over æren - forventede at sælge 800-1000 flere Astraer end uden titlen.
Stolthed og selvtillid
Titlen som “Car of the Year” i Europa 2016 kom i hus den 29. februar som start på biludstillingen i Geneve. Car of the Year uddeles af en jury bestående af 59 europæiske motorjournalister med Motors og FDM’s Søren W. Rasmussen som dansk repræsenteret.
I Schweiz sejrede Astra også foran Volvos nye luksus SUV, XC90, blandt de syv finalister.
Om den europæiske titel siger Dr. Karl-Thomas Neumann, CEO Opel Group GmbH, til Børsen:
- Det er et godt aktiv udadtil, men endnu vigtigere internt. Titlen giver stolthed og selvtillid for alle medarbejdere og bidrager til at ændre vores opfattelse af os selv fra at være en koncern af tabere til at være et hold af vindere. Det er en anerkendelse af og et bevis på, at vi er ved at lykkes med at genopbygge Opel.
- Da vi trak os ud af det russiske marked i 2015, var vi naturligvis bekymrede for, om beslutningen ville smitte af på andre markeder. Men vi har stigende salg og voksende markedsandele på mange vigtige markeder, tilføjer Karl-Thomas Neumann til det danske dagblad.
LED Matrix og CarPlay
Motor-magasinets redaktion blev selv overbevist om Astras fortræffeligheder, da vi forleden prøvekørte en version 1,4 T på 150 hestekræfter med fem døre i Dynamic-udgaven.
Testbilen var blandt andet udstyret med LED Matrix for- og baglygter, læderindtræk, Navi900 med otte tommers skærm og CarPlay mulighed, DAB radio, mørktonede ruder bag og metalfarve. Pris inklusiv ekstraudstyr er 339.800 kroner - og uden 275.000 kroner.
Billigste variant af Opel Astra (1,0T) koster 196.000 kroner, mens den dyreste 1,6 CDTI (160 hk) Innovation løber op i 330.000 kroner.